U subotu 15. studenog prošetali smo varaždinskim grobljem kako bismo odali počast varaždinskim knjižničarima, našim kolegicama i kolegama koji su prije nas radili u knjižnicama, a ovdje su našli posljednje počivalište.
Okolnost koja nas je potaknula na to jest geslo ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige „Odabrali knjižničari“. Što smo MI odabrali? Mi smo odabrali prisjetiti se onih koji su utirali put razvoju naše struke, svjesni činjenice da se o njima inače baš i ne govori. Time smo simbolično zatvorili Mjesec hrvatske knjige koji završava upravo s jučerašnjim datumom.
U ovoj šetnji, vremenski ograničenoj, nije bilo moguće obići posljednja počivališta svih knjižničara sahranjenih na varaždinskom groblju, a rado ih se sjećamo. Stoga smo neka imena makar spomenuli kod središnjeg Križa. Također, neki su radili u varaždinskim knjižnicama, a pokopani su diljem županije te šire. Za sve njih zajedno zapalili smo ovdje jedan lampaš.
Šetnja je simbolično započela kod groba prve ravnateljice varaždinske gradske knjižnice Vande Milčetić. Ona je varaždinsko knjižničarstvo postavila na čvrste stručne temelje i za ukupan doprinos razvoju knjižničarstva i za svoj rad dobila je brojna priznanja, pa je tako bila i među prvim knjižničarima koji su 1968. godine dobili Kukuljevićevu povelju. Obilazak je, također simbolično, završio kod groba Marijana Kraša, još jednog ravnatelja spomenute knjižnice, čiji je doprinos nemjerljiv na području uvođenja računalne tehnologije u poslovanje knjižnice. Uz Anicu Molnar koja se iz Varaždina preselila u zagrebačku knjižnicu „Medveščak“, on je treći dobitnik Kukuljevićeve povelje, najvišeg priznanja u struci.
Ponegdje bismo se prisjetili kakve zgode, ispričali anegdotu…
Saznali smo i da su se ponekad na kraće razdoblje u raznim knjižnicama zatekle neke poznate osobe iz javnog života, a takvi podaci obično prođu nezapaženo u njihovim inače bogatim životopisima (Vatroslav Jagić, Krešimir Filić, Zvonko Milković…).
Janja Kelava
(Fotografije Josip Hrženjak)








